Historia ogrodów zimowych

Historia ogrodów zimowych sięga już do XVI wieku. Zalążkiem ogrodu zimowego, jaki znamy dzisiaj były szklarnie przy klasztorne, w których hodowane były przeróżne zioła oraz ogrody botaniczne zakładane przy Uniwersytetach, które maiły służyć jako miejsce do hodowli roślin.

Ogrody zimowe w swojej pierwszej typowej odsłonie zaczęły być natomiast już bardzo popularne w XVII wieku. Na początku ich rolą było przede wszystkim zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dla egzotycznych roślin. Następnie zaczęto również doceniać ich walory estetyczne i ludzie korzystali z nich jako z dodatkowej przestrzeni mieszkalnej służącej do spędzania czasu wolnego w bliskości z naturą.

Jednakże, w drugiej połowie XIX wieku zaprzestano ich tak częstych  budów. Przyczyn tego zjawiska było bardzo wiele. Jedną z najważniejszych było to, że na koszt utrzymania takiej budowali, mogło sobie pozwolić coraz mniej osób. Uprawa  egzotycznych roślin również przestała być opłacalna na rzecz taniego importu. Z tego względu zaprzestano budowanie tego typu konstrukcji na wiele lat. Idea ogrodu zimowego powróciła dopiero w latach 70 XX wieku. Wzrost popularności tego typu konstrukcji był spowodowany kryzysem energetycznym i ogrody zimowe miały być wykorzystywane jako sposób na bierne wykorzystywanie energii słonecznej. Następnie dopiero w ostatnich 25 latach ogrody zimowe znowu zaczęły być cenione za swoje walory estetyczne i funkcjonalność. Ponownie odkryto ich zalety i zaczęto z nich korzystać jak z dodatkowego pokoju mieszkalnego z dużą ilością słońca a następnie jako powiększenie powierzchni użytkowych  restauracji , sal bankietowych hoteli, sal rekreacyjnych , zabudowy pawilonów basenowych itp..

Trend wzrostu popularności ogrodów zimowych trwa do dzisiaj  szczególnie w Polsce o umiarkowanym klimacie. Natomiast na Zachodzie Europy posiadanie ogrodu zimowego nie jest już luksusem jak jeszcze w Polsce a bywa praktycznie standardem. Liderami w ilości ogrodów zimowych są Francja, Belgia, Holandia, Anglia  oraz Niemcy.

Make an Enquiry

Name
Surname
Email
Email
Select service
Select Date

Select Time

By signing and clicking Submit, you affirm you have read and agree to the Privacy Policy
and ёTerms of Use, and want to receive news.