Jakie szkło na dachu ogrodu zimowego?

Konstrukcje ogrodów zimowych mogą być różne, ale pokrycie jego dachu i ścian jest zawsze takie samo – czyli szkło. Alternatywą szkła na dach jest również poliwęglan ale jest to bardzo rzadko stosowane.

Szkło stanowi 80% całkowitej powierzchni ścian i dachu w konstrukcji ogrodów zimowych dlatego ich wybór jest bardzo ważny podczas pierwszych ustaleń w ofercie.

Ich właściwy dobór będzie miał wpływ na funkcjonalność, a samym inwestorom przyniesie satysfakcję z jego użytkowania.

Przede wszystkim podczas planowania budowy ogrodu zimowego musimy zastanowić się jak chcemy go użytkować i do czego ma nam służyć – to też szybciej pozwoli nam zakreślić okręg doboru odpowiedniego szklenia.

Przy doborze szyb dachowych musimy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania.

Takie szyby muszą być odporne na warunki atmosferyczne i należy przyjąć odpowiednie „obciążenie śniegowe”. W różnych częściach Polski występują inne wartości np. Suwałki 160kg/m2, Warszawa zaś 90kg/m2 – co gołym okiem podsuwa nam różnice w zastosowaniu odpowiedniego szklenia w tych częściach Polski. Zazwyczaj do szklenia dachu stosuje się szkło o grubości 6mm – zależy to też od wielkości tafli szyby.

Wymogi bezpieczeństwa spełnia wewnętrzna szyba klejona – warstwa folii znajdująca się pomiędzy dwoma taflami szkła gwarantuje, że podczas rozbicia szyba na nas nie spadnie. 

Szyby dachowe oprócz wymogów technicznych i bezpieczeństwa mogą spełniać także inne wymagania inwestora.

Zazwyczaj jako szybę wewnętrzną stosuje się szkło 44.1 – dwie szyby 4mm klejone warstwą folii lub 44.2 – dwie szyby 4mm klejone dwoma warstwami folii.

Zewnętrzna szyba hartowana i wewnętrzna bezpieczna stworzą nam razem dachową szybę zespoloną, jest to opcja szklenia dachu szybą 8mm lub 10mm tzw. szyba pojedyncza.

Możemy zastosować szybę jednokomorową tzw. pakiet 2-szybowy.

Na co składają się szyby o grubości 4mm, w zależności od tego jaki efekt cieplny chcemy uzyskać, możemy zastosować powłokę termoizolacyjną na jednej z szyb w pakiecie.

Możemy zastosować również szybę dwukomorową tzw. pakiet 3-szybowy.

Na co składają się szyby o grubości 4mm, w zależności od tego jaki efekt cieplny chcemy uzyskać to stosujemy dodatkową powłokę termoizolacyjną.

(Na rysunku zastosowana powłoka na dwóch szybach zewnętrznych)

Najczęściej wybierane są również szyby „samoczyszczące”, posiada one specjalną powłokę zewnętrzną ułatwiającą utrzymanie szyb w czystości.

Dzięki powłoce samoczyszczącej światło słoneczne powoduje rozkład zabrudzeń na szybie a woda deszczowa usuwa je z powierzchni.

Inną opcją funkcjonalności szyb warto zwrócić uwagę na zastosowanie szyb refleksyjnych, które również będą miały specjalną powłokę zaciemniającą.

Spowoduje to nawet 40% zaciemnienia w stosunku do zwykłej szyby.

Należy jednak pamiętać, że te powłoki będą ograniczać promieniowanie także w okresach zimowych kiedy będzie nam zależało żeby to ciepło pozyskać.

Jeżeli po przeczytaniu artykułu pojawiły się w Państwa głowie jeszcze jakieś pytania dotyczące szklenia w ogrodzie zimowym to serdecznie zapraszamy do pytań i rozmowy z nami… 😊

Make an Enquiry

Name
Surname
Email
Email
Select service
Select Date

Select Time

By signing and clicking Submit, you affirm you have read and agree to the Privacy Policy
and ёTerms of Use, and want to receive news.